Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Második alkalommal vehették át a Budapesti Corvinus Egyetem hallgatói a Magyar Nemzeti Bank ösztöndíjainak megszerzését tanúsító okleveleket Budapesten, a jegybank központi épületében.
Újabb állomásához érkezett a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) együttműködése, szerdán második alkalommal vehették át az egyetem hallgatói az ösztöndíjak megszerzését tanúsító okleveleket Budapesten, a jegybank központi épületében. Az együttműködés keretében az MNB az ország gazdasági és pénzügyi versenyképességének hosszú távú javítása érdekében támogatja a minőségi közgazdasági oktatást és kutatást. A megállapodás részletesen leírja, hogy milyen feltételek mellett használható fel a 2015/2016-os tanévben az együttműködési programok megvalósítására szánt 200 millió forint.
A MNB által adott támogatás egy részét négy ösztöndíjra fordítja az egyetem, köztük az önköltséges hallgatók támogatására. A jegybank támogatja a kiváló tanulókat, a PhD-zőket, illetve a kutatásban résztvevő tanulókat. Az ösztöndíjakat a gazdaság- és pénzügy-matematikai elemzés alapszak, az alkalmazott közgazdaságtan alapszak, a közgazdasági elemző mesterszak, a biztosítási és pénzügyi matematika mesterszak, a regionális és környezeti gazdaságtan mesterszak, a közgazdaságtani doktori iskola hallgatói kaphatják meg.
A tavalyi pályázat eredményeképpen 54 hallgató kiválósági, 32 önköltséges, 8 kutatási kiválósági, kettő pedig önköltséges PhD ösztöndíjban részesült a 2015/2016-os tanév első félévében.
Széleskörű az együttműködés
Az MNB és az egyetem közös megállapodása az ösztöndíj-rendszer mellett több más programot is tartalmaz, így jött létre az egyetemen az MNB Tanszék, amelynek gondozásában zajlik a gazdasági kormányzás című tantárgy oktatása. A közgazdaságtudományi karon létrejött a jegybanki elemző specializáció, amelynek oktatása 2016 szeptemberében kezdődik. A tervek között szerepel egy önálló monetáris jegybanki közgazdász mesterszak létesítése és akkreditáltatása, amely a Deutsche Bundesbank egyetemének (Bundesbank Hochschule) mintáját alapul véve egy korszerű és rendhagyó szakkal bővítené a magyar közgazdasági képzést.
Az MNB együttműködik a BCE társadalomtudományi karával is, ahol létrehozták a gazdaságföldrajzi, geoökonómiai és fenntartható fejlődés intézetet.
Palotai Dániel, az MNB ügyvezető igazgatója az MTI-nek elmondta: az elmúlt 50 év története azt mutatja, hogy azok az országok tudtak sikeresen felzárkózni a világ fejlett régióihoz, amelyek jelentős összegeket fordítottak a felsőfokú képzésre.